Unikalumas? Juk ir tu pats esi tik nukopijuotų elementų visuma!

Girdėjote, kad kiekvienas mūsų esame unikalus? Taip, būtent – kiekvienas. Na gerai, vieni daugiau, kiti mažiau, bet esmė ta, jog nėra žemėje kito žmogaus, kuris būtų visiškai identiškas tau (išvaizda, gyvenimo būdu, elgsena, mąstymu, pomėgiais ir t. t.). 

Taigi, tu esi eilinė išskirtinė asmenybė tokių pat eilinių išskirtinių asmenybių minioje. Jau supratai, apie ką aš? Mes nė vienas nesame nei unikalūs, nei išskirtiniai, kad ir kaip to norėtume. Jei vis dar ieškai kažko, kas tave tokiu padarys, apsiramink ir nebeeikvok jėgų. 

Žmones dažnai nuo veiksmų stabdo baimė pasirodyti neunikaliu. Mes bijome kopijuoti kitus, kad niekas mūsų neapkaltintų kopijavimu. O taip, būna, kad ir apkaltina. Beeeeet – kaip kitaip mes galime kažko išmokti ir, apskritai, ką nors nuveikti, jei nieko nemėgdžiosime???

Gamta ištisai pati save kopijuoja. Kiekviena ląstelė yra kitos ląstelės kopija. Kiekvienas lapas yra kito lapo kopija. Kiekvienas naujai gimęs organizmas yra sumiksuota savo tėvų kopija

Aš ir mano kompanjonė Aja.

Pažvelkime į paukščius (galimas ir kitoks pavyzdys, bet man tiesiog labai patinka paukščiai). Remiantis Vikipedija, pasaulyje šiuo metu yra daugiau nei 10000 jų rūšių. Kiekviena paukščių rūšis pasižymi tam tikromis savybėmis, kurios taip pat būdingos ir kitos rūšims. Pavyzdžiui, visų jų skeletai sukonstruoti pagal vieną ir tą patį modelį. Skiriasi gabaritai, galūnių, kaklo ilgis, snapo, nagų forma – tačiau pradinis sumanymas yra toks pat. Visa kita tik variacijos. Šie skirtingi modeliai dar padengiami skirtingų spalvų, ilgių bei raštų plunksnomis. Na, štai jums ir daugiau nei 10000 skirtingų sutvėrimų įvairovė. 

Paukščio skeletas: 1 – kaukolė; 2 – kaklo slanksteliai; 3 – šakutė; 4 – karūnkaulis; 5 – kablinės ataugos; 6 – ketera; 7 – girnelė; 8 – čiurnikaulis; 9 – pirštas; 10 ir 11 – blauzdikauliai; 12 – šlaunikaulis; 13 – pubi; 14 – ischium; 15 – illium; 16 – uodegos slanksteliai; 17 – kaulinė plokštelė; 18 – jungtinis kryžmuo; 19 – mentė; 20 – juosmens slanksteliai; 21 – žastikaulis; 22 – alkūnkaulis; 23 – stipinkaulis; 24 – riešas; 25 – delnas; 26 – pirštai; 27 – pirmasis pirštas.

Šaltinis: Vikipedija

Beje, gamta šitą įvairovę sukūrė tikrai nesistengdama kiekvieną kartą pateikti vis ką nors unikalaus. 

Net ir tu pats juk esi tiesiog daugybės nuo kažko nukopijuotų elementų visuma. Genetiką mes paveldime iš savo tėvų, senelių ir prosenelių. Elgesio normas pažįstame mėgdžiodami savo artimųjų bei draugų elgseną. Jeigu kažko mokomės, dažniausiai tai darome kartodami savo mokytojų veiksmus.  

Žinoma, žmonių pasaulis yra kiek kitoks. Tu negali nukopijuoti kažko „viens prie vieno“ principu ir pateikti to, kaip savo idėjos (čia jau bus plagijavimas). Tačiau mėgdžioti tu tikrai gali. Taip pat kiti gali mėgdžioti tave. Kopijuok tai, kas tau patinka, kas įkvepia, patobulink ir pateik tai pagal save.

Rašydama šį straipsnį aš remiuosi mintimis, kurias radau Austin Kleon knygelėje „Vok kaip menininkas„. Man jos patiko bei sutapo su mano požiūriu.

Nuotrauka, rasta interneto džiunglėse ir davusi pradinę mintį romano MURKIANTIS BUDA pavadinimui (taip pat padariusi didelę įtaką siužetui).

Kai pristačiau savo knygos (Murkiantis Buda) tekstą leidyklai, gavau įvertinimą, jog tai yra „labai unikalus tekstas“. Buvau nustebusi, nes nieko unikalaus tenai nemačiau. Šis tekstas yra mišinys meilės katėms (oi, tikrai unikalu), įvairių pamokymų bei žinių, rastų dvasinėje ir saviugdos literatūroje bei šiek tiek mano pačios išgyvenimų. Net ir pati romano pavadinimo idėja kilo radus internete štai tokį paveiksliuką su juodu katinu ir Budos statulėle.

Kaip matote, unikalumas bei išskirtinumas atsiranda kopijuojant ir mėgdžiojant, todėl meskite iš savo dienotvarkės visus bandymus sukurti kažko ypatingo, ko dar niekas nėra sukūręs. Jeigu tave kažkas įkvėpė – papasakok, paminėk tą asmenį, knygą, nuotrauką ar vietą. Ir pateik viską pagal save, patobulink, apsuk iš kitos pusės, sumiksuok skirtingas idėjas bei mintis. Kitoks unikalumas mūsų pasaulyje vargu ar įmanomas.

Patiko puslapis? Parašyk žinutę draugams – nusiųsk nuorodą ir pasidalink! Taip pat palik man komentarą. Būsiu dėkinga 😉

Jurgita Barišauskienė